top of page

Všeobecné informácie o nádržiach

NEOplus-schwarz-Einbau-25000L-Bagger.jpg

Forma a typ nádrže nie je len otázka objemu alebo dizajnu. Správny výber typu nádrže sa odvíja hlavne od podmienok, v akých bude nádrž použitá. Na každé podzemné teleso pôsobia rôzne sily spôsobené terénom, stavbami, vozidlami alebo vodou. Tieto sily sa po prepočte hýbu niekedy rádovo v desiatkach tonách. Pre bezporuchovú dlhoročnú prevádzku nádrže je nevyhnutné zohľadniť a preskúmať rôzne vplyvy, a podľa toho určiť vhodný typ nádrže.

Typ nádrže

Určenie vhodného typu nádrže podľa druhu pôdy, do ktorej je nádrž umiestnená

Rozdelenie_nadrzi.png
Objem záhrada

Objem nádrže pre polievanie záhrady

Objem domácnosť

Objem nádrže pre použitie v domácnosti

Porovnanie plochej valcovej

Porovnanie náročnosti výkopových prác pri valcových a plochých nádržiach

PorovnanieVykopuZeminy-ValcovaNadrz.png
FAQ

FAQ - často kladené otázky

Je v cene zahrnutá aj doprava?

V cene nie je zahrnutá doprava. Tovar na ktorý máme kapacitu vozíme nákladným vozidlom kategórie N1 s hydraulickou rukou. Cena dopravy po Slovensku závisí od vzdialenosti, spravidla sa to oplatí následne:  do ca. 100 km od Bratislavy dovoz naším autom s hydraulickou rukou, za ktoré sa účtuje 0.60€/km bez DPH (cesta sa počíta tam aj späť). Preprava nad 100 km sa finančne výhodnejšia špedičnou firmou a je zabezpečovaná našimi overenými prepravcami, cena tohto druhu transportu závisí od vzdialenosti a ložných metrov, ale aj od termínu dodania. Treba dbať na to, že ak je tovar prepravovaný špedičnou firmou je nutné aby si človek zabezpečiť vykládku sám (ručne alebo mechanicky). Menšie zásielky posielame kuriérskou službou DPD a su dodané do 1-2 dní. 

Mám veľkú plochu strechy, akú veľkú nádrž potrebujem?

Na naplnenie, aj pomerne veľkej nádrže, postačuje plocha strechy okolo 100m². Veľkosť nádrže sa určuje skôr možnosťou využitia dažďovej vody. V prípade, ak by ste plánovali dažďovú vodu využívať na polievanie veľkej záhrady, a plánujete súčasne používať dažďovú vodu na splachovanie toaliet a na pranie v domácnosti, je potrebné uvažovať o väčšej nádrži, napr. 7600 l, prípadne 10000 l. Ak však máte síce veľkú plochu strechy, ale budete polievať dažďovou vodou len malú plochu trávnika okolo domu, nie je potrebná veľká nádrž.  Približnú veľkosť nádrže nájdete buď už v projekte vášho rodinného domu, vyššie na tejto stránke, prípadne Vám s touto otázkou veľmi radi poradíme osobne.

Je na zimu potrebné vyčerpať vodu z nádrže?

Nie je potrebné vyčerpať nádrž, voda v nádrži môže ostať, pretože dno každej nádrže je osadené v nemrznúcej hĺbke, kde je aj v zime konštantná teplota okolo 4˚C, takže voda, ktorá je na dne nádrže prehrieva ostatnú vodu v nádrži. Poklopy sú navyše dvoj-plášťové s termoizolačnou výplňou. Pri dlhodobých silných mrazoch sa môže vyskytnúť ľadová vrstva na hladine, ktorá však nie e problém pre nádrž ani techniku.

Kazí sa voda v nádrži?

Kvalitu vody najviac ovplyvňuje pôsobenie slnečného žiarenia a teplo. Nádrže sú umiestnené pod zemou, kde je chladno, voda sa neprehrieva a nepôsobia na ňu slnečné lúče. Z tohto dôvodu sa vo vode netvoria žiadne riasy a nemnožia sa baktérie. Ak doplníme ku nádrži aj filtráciu privedenej vody, tak voda v nádrži ostane čerstvá, priehľadná a bez zápachu aj viacero mesiacov. Voda sa ale tak, či tak, stále vplyvom zrážok obmieňa.

Na čo všetko sa dá dažďová voda použiť?

Dažďová voda sa využíva primárne na polievanie záhrady, ďalej na čistenie napr. podlahy, terasy, auta a bicykla. Mäkká dažďová voda je pre rastliny ideálna, preto zalievanie plodín s dažďovou vodou prináša lepšiu chuť a zdravšie produkty. Jej používanie prinesie veľké úspory aj v domácnosti ak ju použijeme na splachovanie toaliet, pranie alebo čistenie. Používaním dažďovej vody na tieto činnosti sa ušetrí až 50% pitnej vody. Dažďová voda je mäkká, naproti tomu pitná voda je spravidla veľmi tvrdá. Tým sa zredukuje množstvo použitých pracích prostriedkov a spotrebiče chránime pred vrstvou vodného kameňa. 

Je dažďová voda dostatočne čistá na pranie?

Pred použitím dažďovej vody v domácnosti na pranie, čistenie a splachovanie toaliet sa voda filtruje viacerými kvalitnými filtrami, ktoré majú účinnosť až 100%, teda voda prichádzajúca do domu je zbavená všetkých nečistôt, je tým pádom čistá a vhodná na pranie, ale aj na akékoľvek iné použitie.

Musím napojiť nádrž na kanalizáciu alebo vsakovacie iglu/boxy?

Rozhodne áno. Keď sa nádrž po dažďoch naplní, tak nám zanikne voľný objem v nádrži, ako keby tam nádrž ani nebola. Preto musíme zabezpečiť odvod prebytočnej vody z nádrže von, aby neprišlo ku preplneniu nádrže. Máme tri možnosti ako napojiť nádrž na odvod prebytočnej vody: dažďová kanalizácia, kanalizácia na odpadovú vodu alebo prebytočnú vodu necháme vsiaknuť do pôdy, a vrátime ju čistú naspäť do prírodného obehu. 

Dostanem na systém dažďovej vody finančný príspevok od štátu?

Záleží od lokality. Slovenská republika zatiaľ nemá v zákone predpísanú žiadnu dotáciu na dažďové systémy. Existujú však lokálne krajské/mestské príspevky na systém využívania dažďovej vody. Najlepšie je, keď si overíte aktuálnu situáciu na príslušnom stavebnom alebo miestnom úrade. Od roku 2023 by mali prísť sľúbené štátne príspevky na systémy, ktoré hospodária s dažďovou vodu ako ich majú Česku, Rakúsku a Nemecku.

bottom of page